РУСКАТА АРТИЛЕРИЈА ЈА ГРАНАТИРА НУКЛЕАРНАТА ЦЕНТРАЛА ЗАПОРОЖЈЕ, ЕВРОПА СТРАВУВА ОД НОВ ЧЕРНОБИЛ

0
267

Нуклеарната централа Запорожје во Украина е во пламен, изјави Дмитро Орлов, градоначалник на блискиот град Енерходар.

„Закана за светската безбедност!!! Како резултат на немилосрдното гранатирање од страна на непријателот на зградите и блоковите на најголемата нуклеарна централа во Европа, нуклеарната централа Запорожје гори!!!“ Орлов објави на Фејсбук.

„Барам, престанете! Веднаш престанете да ја гранатирате нуклеарната централа Запорожје“, рече градоначалникот во видео пораката.

Во претходната објава тој напиша, „престанете да ја гранатирате електраната Запорожје“.

Министерот за надворешни работи на Украина: Руската армија „пука од сите страни“ врз нуклеарната централа Запорожје
Руската армија „пука од сите страни врз нуклеарната централа Запорожје, најголемата нуклеарна централа во Европа“, напиша во петокот на Твитер министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба.

„Русите мора ВЕДНАШ да го прекинат огнот, да дозволат пожарникари, да воспостават безбедносна зона! – изјави Кулеба.
Градоначалникот на градот Енерходар претходно изјави дека пожарникарите не можат да стигнат до пожарот, кој е во тек.

Белата куќа соопшти дека ја надгледува украинската нуклеарна централа
Претставник на Белата куќа вели дека ја надгледуваат нуклеарната централа Запорожје, каде што украинските власти велат дека избувнал пожар додека руските војници ги напаѓаат „од сите страни“, објави Си-Ен-Ен.