Репортер : Иванов бара нов премиер меѓу бизнисмените, наводно Живко Мукаетов од Алкалоид, ја одбил поканата!

0
1183

horheintervjusitel

Повикувајќи се на извори од кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов, порталот „Репортер“ тврди дека од минатиот понеделник претседателот забрзано брифира потенцијални кандидати за премиер на Република Македонија.

„Листата била составена со бизнисмени како еден сопственик на фармација но и неколку други бизнисмени, кои до еден на претседателот му се заблагодариле и никој од нив не ја прифатли улогата на премиер во преодна влада.

Изворот кој го контактиравме вели дека Иванов е на уште еден лош пат заради што профилот на можен премиер му е сугериран од некои кругови во владата и потрагата по бизнисмен во огромна политичка криза се чини слепа улица“, пишува Репортер.

Повеќе може да прочитате тука.