Режимските АНАЛНИ спелеолози од Уставниот суд ја донесоа одлуката за помилување за изборни нерегуларности, педофили и убијци!

0
943

Уставниот суд само што ја донесе одлуката да се помилуваат лица осудени за изборни нерегуларности, педофилија и други кривични дела, пренесува „Либертас“.

Поради оваа иницијатива во текот на вчерашниот ден на улиците на главниот град се одржаа два протести. Едниот, организиран од граѓанската платформа „Ајде“, под мотото „Да го одбраниме Уставот од Уставниот суд“, беше поддржан од опозицијата. Илјадници граѓани побараа да не се менува Законот за помилување, како и оставка од петмина уставни судии, кои, според демонстрантите, работат и одлучуваат по диктат на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ.