Режимот удри по порталот „Либертас“, го забраниле во средните училишта

0
1064

ecfa2865f4979a2965f58f3076a82cd8_400x400

Учениците од средните училишта во Скопје не можат да го читаат порталот „Либертас“ читаат додека се поврзани на Wi-Fi мрежата на училиштето, објави РеволуционерМК.

Учениците испратиле и „скриншот“ од пораката што ја добиваат кога пробуваат да го отворат „Либертас“ – дека конекцијата е забранета од администратор, како и „скриншот“ од провладиниот „Курир“ кој успешно и без проблем го отвориле две минути подоцна.

libertas-prt11 87548943-415x540 prasanja-za-libertas

– Не сум изненаден од ваквиот потег диригиран од Груевски. Либертас и претходно со уште неколку критички портали биле забранувани во министерствата и јавните претпријатија. Ни прават услуга, нели се што е забрането е послатко. Нека продолжат, така им се ближи крајот, со или без Либертас во институциите – вели уредникот на „Либертас“, Ацо Кабранов за РеволуционерМк.