РАСПУКА БЕТОНОТ на ДПМНЕ за избори на 5 јуни: Рокот истекува денес, а ниту една партија не предложила членови на избирачки одбори!

0
481

На помалку од 24 часа од рокот за предлагање членови на избирачките одбори за изборите на 5 јуни, ниту една партија нема предложено имиња на кандидати, изјавија доцна синоќа за САКАМДАКАЖАМ.МК од Државната изборна комисија (ДИК). Рокот за поднесување на кандидатите е до вечерва на полноќ.

Владејачките ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ предложиле кандидати, но само во дипломатско-конзуларните претставништва на Македонија.

Дознаваме дека прво предлозите ги дала ВМРО-ДПМНЕ, а веднаш по неа и ДУИ.

Во ДИК велат дека оној момент кога некоја од овие партии ќе предложи свои претставници за овдешните избирачки одбори, со тоа практично ќе се изјасни дека ќе учествува на изборите.

Целиот текст ОВДЕ