РАКЕТЕН НАПАД НА КИЕВ И ХАРКОВ – ПОГОДЕНИ СЕ И КРИТИЧНИ ИНФРАСТРУКТУРНИ ОБЈЕКТИ

0
573

Украинската противвоздушна одбрана не успеала да ги открие и уништи бидејќи виле балистички ракети.

Регионот на Киев денеска беше нападнат со проектили од север кои се движеа по балистичка траекторија, изјави денеска за украинскиот канал 24 портпаролот на украинските воздухопловни сили Јуриј Игнат.

Коментирајќи го утринскиот ракетен напад врз регионот на Киев, Игнат рече дека се утврдува точниот тип ракета, но дека најверојатно летала по балистичка траекторија од север, пренесува украинската агенција Интерфакс.

– Исто така, ракетите С-300 се користат долж балистичката траекторија, кои денеска го погодија, особено Харков, погодија и критични инфраструктурни објекти – рече Игнат.

Тој рече дека украинската противвоздушна одбрана уште не е способна да открива и уништува балистички ракети.
Балистичките ракети, за разлика од крстаречките ракети, се водат само во почетната фаза на летот, а подоцна нивната траекторија се регулира со законите на балистиката. Балистичките ракети кои летаат над атмосферата имаат далеку поголем дострел од крстосувачките ракети со иста големина.Нивната крајна брзина е поголема од 5.000 m/s, така што балистичките ракети се многу потешки за пресретнување од крстосувачките ракети поради многу пократкото достапно време.