РАЗОРНА БОМБА: ПОЛИЦИЈАТА УПАДНАЛА ВО ДВАТА МИЛИОНСКИ ЗАМОЦИ НА ВОДНО НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ, ЕВЕ ЗОШТО МУ СЛУЖЕШЕ НА ГРУЈО ИЗМИНАТИТЕ 4 ГОДИНИ, ЗА 8 ГОДИНИ МАНДАТ СТАНАЛ МУЛТИМИЛИОНЕР!!!

0
2411

Финансиската полиција попладнево изврши претрес во домот на Стевчо Јакимовски на Жданец, а потоа се упати и кон неговата втора куќа.

Претресот се врши по налог на финансиската полиција, која се сомнева дека Јакимовски направил злоутреби во однос на три тендери, од кои два за општинските бараки, а еден за плоштад во Жданец.

Јакимовски вели дека во неговиот дом не можат ништо да најдат бидејќи тој не носи документи дома. Тој додава дека овие обвинувања не може да бидат насочени кон него, бидејќи работите за кои го сомничат ги вршат општинските служби.

Извор: А1он

кс-градоначалникот на општина Карпош, Стевче Јакимовски тврди дека работите за кои го сомничат ги вршеле општинските служби и немаат никаква врска со него.

„Овие работи немаат врска со мене како градоначалник, бидејќи се работи на службите. Јас не земам банкарски гаранции. Потпишувам одлука за јавна набавка, одлука за избор на најповолен понудувач, го потпишувам договорот, а потоа се зема банкарска гаранција и сетоа тоа понатаму го работат службите. Очигледно е дека на власта и требаат жртви“, изјави Јакимовски.

Попладнево во Жданец, во двата дома на поранешниот градоначалник, претрес врши Финансиската полиција.

Се истражуваат злоупотреби во однос на три јавни набавки, од кои две во 2012 година за општинските бараки и последната за плоштадот во Жданец.

За време на претресот, присутен е и адвокатот на Јакимовски, Виктор Цветковски.

Извор: Макфакс