РАЗОРНА БОМБА НА ФОКУС: Груевски се спрема за бегство во Унгарија, Орбан му ветил заштита, Мицко преговара со Заев да го пуштат да избега?!?!

0
3133

Oткако пропадна обидот за амнестија на обвинетите во СЈО со официјална одлука или мерка, поранешното раководство на ВМРО-ДПМНЕ сега заговара бојкот на референдумот, за да може да се пазарат кога парламентот ќе одлучува за уставните измени.

Со оглед на распоредот на силите, парламентарното мнозинство мора да обезбеди поддршка и од неколку пратеници на ВМРО-ДПМНЕ доколку сака да го заокружи процесот.

Дали цената за тоа ќе биде спас за Груевски, кој веќе има подготвено терен во Унгарија, каде што Орбан би му овозможил засолниште?!

За ова пишува неделникот Фокус во новиот број.