Производите од коноп, најбарани во аптеките

0
1100

Производите од коноп се вистински подарок од природата. Ја одржуваат природната хидратација, ја негуваат сувата и атопична кожа и ја намалуваат вкочанетоста во мускулите и зглобовите. 

Лековитите својства на канабисот, или позната кај нашиот народ како коноп, биле познати уште во древна Кина, а за нејзиното благотворно дејство знаеле и Египќаните и старите Грци, Викинзите, и многу други народи. Интересно е да се наведе дека има две врсти на билки едната има психосоматски својства, а другата нема и се користи за добивање на облека и масло. Така на пример Викинзите и Германските племиња ја користеле за смалување на болката при породување, или за забоболка. Исто така во древна Кина се користела при хируршки операции како анестетик.

Модерната медицина се повеќе се насочува кон третманот со хербални лекови  кои имаат лековити својства и се користеле во минатото. Така на пример, кремот со 10% масло од коноп ќе ви помогне да се ослободите од болките и да останете подвижни. Погоден e за масажа на кожата по хируршка интервенција и најважно од се, за раздвижување, циркулација и забрзување на регенерацијата на кожата. Ова е само еден од палетата производи од коноп кои навистина го олеснуваат животот на луѓето со болки во мускулите, коските  и зглобовите.

А, ако ви здодеаа шампоните кои само ја уништуваат вашата коса и не допринесуваат за нејзин свеж и здрав изглед, тогаш совршеното решение ќе го најдете во докажаната формула на шампонот од конот. Особено погоден е за сува, чувствителна и кожа подложна на егзем, псоријаза и акни. Има пријатна арома, ја мие, негува и заштитува вашата коса, правејќи ја мазна и мека на допир. Безбеден и дерматолошки тестиран, погоден е дури и за деликатната (проблематична)  бебешка кожа!.

Додека пак балзамот за усни од коноп ги негува сувите усни, ги одржува влажни и пред се, им помага на лица склони кон херпеси. Нежниот крем за загревање со 5% масло од семе од коноп, шеа путер, масло од еукалиптус, цимет, карамфилче, рузмарин, лаванда, терпентин и чили, ги загрева мускулите, ја поттикнува циркулацијата и релаксира. Не предивикува несакано чувство на иритација или црвенило. Ефектот на загревање останува активен долго по нанесувањето.