Претседателот на СДСМ Зоран Заев испрати телеграма со сочуство до Ердоган за жртвите од терористичкиот напад во Анкара

0
680

Zaev_tutunari3

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев упати телеграма со сочувство до претседателот на Република Турција Реџеп Таип Ердоган, до премиерот Ахмет Давутоглу, до семејствата на загинатите и до граѓаните на Турција, по терористичките напади во Анкара.
на СДСМ, Зоран Заев, упати телеграма со сочувство до претседателот на Република Турција Реџеп Таип Ердоган, до премиерот Ахмет Давутоглу, до семејствата на загинатите и до граѓаните на Турција, по терористичките напади во Анкара.

„До семејствата на загинатите граѓани, до пријателскиот народ во Турција и до вас изразувам длабоко жалење и искрено сочувство за загубените животи во терористичкиот напад во Анкара, во име на Социјалдемократскиот сојуз и во мое име. Овој ужасен терористички чин, извршен непосредно пред планираниот Мировен марш во Анкара најмногу ги погоди граѓаните на Турција, но ова е серизен напад врз демократијата и загрозување на човековите права како цивилизациски придобивки“,се веливо честитката.

Лидерот на СДСМ пишува дека не постои нешто што може да го оправда нападот врз луѓе кои дошле на Мировен марш, а запрепастувачки акт е уште еден аларм за целата меѓународна заедница уште порешително и пообединето да застане на патот на ова зло.

„Се надевам дека Вие, државниот и владиниот врв, заедно со граѓаните на Турција, успешно, одлучно и на демократски начин ќе одговорите на тероризмот што ги потресе вашата земја и светот“, се наведува во телеграмата.