ПРЕТРЕС ВО СКОПСКО ВЛАЕ, ПРОНАЈДЕНА ДРОГА

0
527
Вчера (31.12.2022) во заедничка акција на полициски службеници од СВР Скопје-Единица за недозволена трговија со дрога и оружје и Одделот за криминалистичка полиција-Сектор за недозволена трговија со дрога и оружје, по претходно обезбедена наредба од судија на претходна постапка од Основен кривичен суд Скопје, извршен е претрес во стан на Љ.Г. (22) во скопската населба Влае. При претресот пронајдени се  две поголеми пакувања со околу 350 грама амфетамин, дигитална вага, половина килограм марихуана, 333 парчиња екстази и предмети за кои постојат основи на сомнение дека потекнуваат од продажба на дрога.

Претходно Љ.Г. е лишен од слобода и спроведен во полициска станица и до надлежното обвинителство ОЈО Скопје против него ќе биде поднесена кривична пријава за извршено кривично дело по член 215 од КЗ, а во текот на денешниот ден ќе биде изведен пред судија на претходна постапка. Според добиените информации, пронајдената дрога требало да биде продадена и дистрибуирана на други дилери и уживатели  за новогодишната ноќ. Министерството за внатрешни работи и понатаму продолжува со засилени мерки и активности против недозволената трговија со дрога.