ПРЕМИЕРОТ МИЦКОСКИ НА СРЕДБА СО ВИСОКИ АМЕРИКАНСКИ ПРЕТАСТАВНИЦИ ВО ВАШИНГТОН : ЕДНА ОД ГЛАВНИТЕ ЦЕЛИ ПРЕТСТАВУВА БОРБАТА ПРОТИВ ОРГАНИЗИРАНИОТ КРИМИНАЛ И КОРУПЦИЈА

0
86
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Христијан Мицкоски оствари повеќе билатерални средби со високи американски претставници во Вашингтон.

Вчера заедно со делегацијата од Владата, како и претседателот на Собранието Африм Гаши оствари средба со конгресмените Пит Сешнс, Роберт Адерхолт, Џо Вилсон, Џон Муленар, како и со Џејмс Џонс поранешен советник за национална безбедност на Барак Обама.

На средбата од двете страни беа потенцирани добрите билатерални односи со Соединетите Американски Држави.Се разговараше за можноста за искористување на економските потенцијали и политичка поддршка во остварување на стратешките интереси на државата. Се влегува во инвестициски циклус за сериозни капитални проекти во инфраструктурата, енергетиката и повеќе други полиња, истакна Мицкоски.

Воедно беше посочено дека една од главните цели претставува борбата против организираниот криминал и корупција. Од страна на конгресмените беше изразена силна поддршка, како силен пријател и сојузник на САД.

Фејсбук статус на премиерот Христијан Мицкоски.