Премиерот Заев и најмоќната жена на светот, Ангела Меркел утрово ќе се сретнат во Берлин

0
892

Во рамките на економскиот форум во Берлин, премиерот Зоран Заев денеска се очекува да одржи средба со германската канцеларка Ангела Меркел.

Според последните информации средбата на Заев и Меркел е закажана за утрово во 9.30 часот.

Портпаролот на федералната влада, Штефен Зојберт, потврди дека Меркел тогаш ќе го пречека Заев во Сојузната канцеларија.

Предмет на дискусијата ќе бидат билатералните односи и прашањата на надворешната политика, се вели во соопштението