ПОЧИНА БРАЗИЛСКАТА ФУДБАЛСКА ИКОНА ПЕЛЕ

0
450

На 83-годишна возраст почина познатиот бразилски фудбалер Пеле. Тој беше во болница од 29 ноември на хемотерапијата што ја примаше од септември 2021 година, кога му беше дијагностициран тумор на дебелото црево.

Неодамна болницата „Алберт Ајнштајн“ од Сао Паоло објави дека болеста напредува. Во меѓувреме се појавија снимки на кои се гледа како Пеле си игра со топката која дава надеж, но сепак мали беа шансите да ја победи болеста поради нејизната сериозност.

Во текот на кариерата играше за клубовите Сантос и Њујорк Космос. Тој е рекордер во Бразил.

Тој како голгетер ј ја погоди мрежата 77 пати во 92 натпревари и освои четири Светски првенства.