ПОНАТАМОШНО ЗАЛАДУВАЊЕ НА ВРЕМЕТО: Погледнете што не чека утре

0
2354

Кон територијата на Македонија и понатаму ќе продолжи спуштањето на МНОГУ СТУДЕНА воздушна маса од североисточна Европа со што температурите на воздухот ќе бележат тенденција на понатамошно опаѓање.

Утре (26.01.2017) времето во Македонија ќе биде променливо облачно и МНОГУ СТУДЕНО со сонечви периоди кои локално ќе бидат и нешто подолги. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Во текот на попладневните часови не се исклучува можноста за локално и сосема слабо провејување на снег.

model_moddeuhd_2017012512_24_954_1-760x684

Минималната температура ќе се спушти во интервал од -13 до -3 степени додека на некои места особено на оние повисоки и на планините не се исклучува можноста истите да паднат до околу -15 степени.

Максималната температура ќе се искачи во интервал од -5 до 3 степени.

Временската прогноза ја подготви СЛАВЧО ПОПОСКИ!