ПОВТОРНО ВРИЕ : ТАЈВАН СОСИЛА СИ ЈА БАРА БЕЛЈАТА, ОВОЈ ПАТ НОВА БУДАЛАШТИНА, ТЕСТИРА КРСТОСУВАЧКА РАКЕТА СПОСОБНА ДА ПОГОДИ ТЕРИТОРИЈА ДЛАБОКО ВО КИНА

0
251

Тајван тестира крстосувачка ракета способна да погоди територија длабоко во Кина, а оружјето е наменето како средство за одвраќање од можни напади на кинеската војска, објави денес Sputnik International.

Тајванскиот национален институт за наука и технологија Чунг-Шан денес тестираше нова крстаречка ракета со долг дострел, способна да допре длабоко во кинеското копно, објавија тајванските медиуми.

Според извештаите, новата ракета земја-земја има максимален дострел од 1.200 километри, што и овозможува да ја погоди континентална Кина, вклучувајќи ги градовите како Вухан и Чангша.