ОЛИВЕР ПОЧНА ДА АПСИ ВМРОВЦИ, ЌЕ ИМА ЛИ МЕСТО ВО ЗАТВОРИТЕ: МВР во акција, приведена поголема група осомничена за давање нелегални субвенции

0
3930

Вчера утро Министерството за внатрешни работи (МВР) спроведе опсежна акција во која беа приведени 20 лица осомничени за давање нелегални субвенции.

Станува збор за државни службеници кои откако се приведени се изведен пред Судија на претходна постапка на распит во скопскиот кривичен суд. Тие се сомничат дека сториле злоупотреба на службена положба и овластување при распределба на земјоделски субвенции.

Вчера во истражниот затвор во Шутка биле спроведени: Соња Поповска од Гевгелија,
Елена Олумчева од Богданци (случајно или не, исто презиме со градоначалничката на Богданци (Анастасија Олумчева), Гордана Матева од Валандово, Митко Велков
Владимир Столевски од Скопје

Денес домашен притвор е одреден за:
Митко Басов…

Кривични пријави за злоупотреби при делење државни субвенции заработиле вкупно 24 лица!