Нерешено на „Енфилд“, Манчестер Јунајтед останува лидер на табелата во Премиер Лигата

0
930

Ливерпул и Манчестер јунајтед одиграа дерби без голови (0:0) на „Енфилд“ за гостите да останат на првото место во Премиер лигата во меч во кој дефинитивно беше потребна поголема возбуда и поотворена игра од двата тима.

Ливерпул на Јирген Клоп, очекувано, почнаа со притисок од стартот на мечот, и Роберто Фирмино имаше одлична шанса, додека Јунајтед се задоволија со „умртвување“ на играта на домаќините и најдобрата шанса ја имаше Бруно Фернандеш со слободниот удар од 20-тина метри кој помина покрај стативата.

И второто полувреме помина во сличен ритам, со доминација во поседот на „црвените“, но без конкретни резултати. Хери Мегваер беше одличен во одбраната кога ги блокираше двата обиди на Фирмино и Салах на почетокот на второто полувреме, а во 75. минута, Јунајтед се заканија преку Бруно Фернандеш, но Алисон беше на место. Во 83. минута, Ван-Бисака одлично го пронајде Погба, кој шутираше директно во Алисон.

Јунајтед остануваат први со 37 поени, Лестер се втори со 35, Ливерпул се трети со 34, Тотенхем имаат 33, а Манчестер сити 32 во неверојатно тесната трка за титулата во Премиер лигата оваа сезона.