Нуланд: Големите партии да го спроведат договорот на Хан

0
640
Former U.S. ambassador to NATO Victoria Nuland visits Skopje, Macedonia, in this April 9, 2008 file photo. The White House released roughly 100 pages of emails May 15, 2013 in an attempt to defuse controversy over its handling of last year's killing of Americans in Benghazi, Libya. Emails from Nuland, the State Department's top spokeswoman at the time, objected to the inclusion of a CIA reference to intelligence about the threat from al Qaeda in Benghazi. REUTERS/Ognen Teofilovski/Files (UNITED STATES - Tags: POLITICS)

Американскиот помошник државен секретар Викторија Нуланд упати повик до политичките лидери во Македонија да ја искористат можноста која се нуди и да го спроведат договорот за нормализирање на политичката состојба на еврокомесарот Јоханес Хан. Говорејќи на форумот во Дубровник, Нуланд, која ќе ја посети Македонија во понеделник, рече дека македонските лидери, по решавањето на политичката криза, треба да се насочат кон решавање на спорот со Грција за да се отвори македонската евро-атланска перспектива.

Former U.S. ambassador to NATO Victoria Nuland visits Skopje, Macedonia, in this April 9, 2008 file photo. The White House released roughly 100 pages of emails May 15, 2013 in an attempt to defuse controversy over its handling of last year's killing of Americans in Benghazi, Libya. Emails from Nuland, the State Department's top spokeswoman at the time, objected to the inclusion of a CIA reference to intelligence about the threat from al Qaeda in Benghazi. REUTERS/Ognen Teofilovski/Files (UNITED STATES - Tags: POLITICS)
Former U.S. ambassador to NATO Victoria Nuland visits Skopje, Macedonia, in this April 9, 2008 file photo. The White House released roughly 100 pages of emails May 15, 2013 in an attempt to defuse controversy over its handling of last year’s killing of Americans in Benghazi, Libya. Emails from Nuland, the State Department’s top spokeswoman at the time, objected to the inclusion of a CIA reference to intelligence about the threat from al Qaeda in Benghazi. REUTERS/Ognen Teofilovski/Files (UNITED STATES – Tags: POLITICS)

– Нашата порака до Македонија е еднакво цврста. Пред вас е голема можност за единство и просперитет. Пред вас е членство во НАТО и во Европската Унија. Но, големите политички партии мора да престанат да се расправаат и да појдат по патот на демократски реформи кој Еврокомесарот Јоханес Хан го подготви со поддршка од Соединетите Американски Држави, а потоа да се фокусираат на решавање на спорот за името со Грција. Немојте да ja пропуштите овaa можност, изјави Нуланд во своето обраќање во Дубровник.

Таа ќе се сретне со македонскиот државен врв и претставници на политичките партии за време на својата посета во понеделник, ден пред најавеното доаѓање и на еврокомесарот Хан. Нуланд во Дубровник посочи на напредокот кој е постигнат на Балканот, на процесот за помирување на Србија и Косово под раководство на европската висока претставничка Федерика Могерини и на европските проекти за обезбедување на стабилно снабдување на регионот со гас, независно од Русија. Нуланд, која е задолжена за бирото за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, рече дека пред Балканот остануваат обврските да ја докомплетира својата “демократска мапа” и да стави крај на омразата и нетрпеливоста, да инвестира во новите најавени железнички, пристанишни и енергетски проекти и да се постави брана за ширењето на екстремизмот и корупцијата.