НОВ СКАНДАЛ: Почина уште едно бебе, Тодоров се крие!

0
1236

Само неколку дена откако пукна аферата на скопската Клиника за гинекологија дека околу 80 бебиња починале за првите шест месеци од годината, од кои само 20 во рок од две недели, нов смртен случај на новороденче повторно ја стресе болницата, пренесува Фокус.

Според документите и бројот на болничка историја на пациентката 8261, се работи за родилката К.С. од скопското село Батинци, која на клиниката била донесена како итен случај и имала предвремено одлепена постелка. „Фокус“ разговараше со некои од семејствата на кои им се случила ваква трагедија.

Тие чекаат да помине одреден период, болката да се намали, за да споделат со јавноста каква голгота поминале на клиниката, како се однесувале со нив лекарите и сестрите на клиниката и во какви услови се лекувале.

Дури, некои од нив размислуваат и да покренат судски процеси против клиниката или против гинеколозите што го извршиле породувањето. Информирани сме дека веќе имало неколку поплаки од родилки и до Министерството за здравство

Текстот во целост прочитајте го во нановото издание на неделникот Фокус.