Никола, Брисел нема намера, а и Господ не може да ги запре бомбите на Заев!

0
715

Комплетна лага и дезинформација е тврдењето на провладините медиуми дека став на европратениците, после двете средби со делегациите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, е итно враќање на македонските социјалдемократи во Собранието и прекинување со објавување на телефонските разговори што се стекнати на нелегален начин, за што ќе следува судскиот случај „Пуч”, на кој ќе се докажува нивната автентичност.

Nikola-Gruevski

СДСМ за ова се огласи со соопштение од само една реченица: „Гласилото на Никола Груевски, порталот Курир, ја лаже јавноста со информации што немаат никаква допирна точка со случувањата и разговорите во Брисел“.

Провладините медиуми се повикаа на неофицијални информации, додека официјално, тројцата европратеници кои го отворија дијалогот, Вајгл, Кукан и Ховит, куртоазно изразија задоволство од почетокот на разговорите, кои треба да продолжат после Велигден.
Делегацијата на СДСМ, составена од заменик претседателката Радмила Шекеринска, Рената Дескоска и Виктор Габер, ги повторила добро познатите барања на опозицијата – владата, јавниот обвбинител и раководството на МРТ да си поднесат оставки и да се формира преодна влада. за да се отвори простор за политичка и правна разрешница на кризата Делегацијата на владејчката ВМРО-ДПМНЕ, составена од челновите на Извршниот комитет, Никола Попоски, Никола Тодоров и Илија Димовски, пак, ги повториле позициите промовирани од премиерот Груевски – дека кризата треба да се реши со правна разрешница на случајот „Пуч“, а може да се разговара за сите барања на опозицијата, освен за преодна влада и за нови избори.

– Тројцата европратеници од нашата делегација ниту побарале, ниту можеле да побараат СДСМ да се врати во парламентот и да престане со објавувањето на аудио-снимките од прислушуваните разгховори, кои сведочат за криминалите на власта. Не Брисел, Господ тоа не може да го запре. Овие шпекулации во Курир и во другите провладини медиуми покажуваат дека Груевски е исплашен од бомбите што допрва ќе ги објавиме – изјави за Плусинфо висок функционер на СДСМ.