НЕМА КОНЕЧНА ОДЛУКА ДАЛИ ИЗРАЕЛ ЌЕ ВОЗВРАТИ НА СИНОЌЕШНИОТ НАПАД

0
71

По повеќе часови заврши состанокот на израелскиот воен кабинет, со кој претседава премиерот Бенјамин Нетанјаху, на кој требаше да одлучи за понатамошните чекори по синоќешниот ирански напад.

Неименуван претставник од кабинетот на Нетанјаху изјави дека на средбата не е донесена никаква одлука, но оти израелските безбедносни сили (ИДФ) ќе ги претстави опциите, што значи дека Израел ќе одговори на нападот на Иран.

Додека друг неименуван владин претсатвник изјави оти никој не сака да види понатамошна ескалација во ова чувствително време.