НЕМА ДА ВИ СЕ ВЕРУВА НА ШТО СЕ СВЕДЕ НАПАДОТ НА МИЦКОВСКИ КОН ЗАЕВ, ПА ЗАРЕМ СЕ ИСТРОШИ МУНИЦИЈАТА БАШ ВО СРЕД КАМПАЊА?!?!

0
1323

Овие неколку денови, лидерот на опозицијата раскажува една многу чудна приказна која му е главен напад кон премиерот и лидер на владејачката СДСМ.

– Заев, срам да му е, се вози во кола од 100 000е која чини колку 2 милиона килограми јаболка, вие народе немате леб да јадете, затоа Заев треба да си оди од власт!

Значи во сред кампања на избори кои се да се биде или не за власта но и опозицијата, главен напад на опозицијата кон премиерот е што се возел во многу скапа кола која сам си ја купил со свои пари?!?! Колата е со струмички таблици и најверојатно е на некоја од фирмите на Заеви или е пак лично на Заев човекот може си ја купил на лизинг, тој е дел од многу богата фамилија и може да си дозволи со свои пари да си купи нова скапа кола.

Значи не е тема некој скандал на власта, некоја пљачка, некоја афера, премиерот не се вози во 600 000 евра вредна кола купена со народни пари како што беше со Груевски, туку темата е зошто Заев се дрзнал со свои пари да си купи скапа кола кога веќе дење ноќе е на пат и колата му е практично канцеларија и дневна соба и во неа се спрема за митинзи, јаде во неа па сигурно и дреме и спие во неа на враќање од митинзите кои траат од утро до вечер, и сега проблем било што Заев не се возел во ефтина кола или пак стара кола?!?!

Ова го збори човек чија партија е замок со кристални сваровски лустери, скап паркет, скапи ЛЦД монитори, бел мермер, скапи теретани, махагони мебел итн итн… Седиште кое е запленето од судот затоа што е стекнато со криминално финансирање на партија, лажни уплати на донации а во реалноста мито и корупцуја со рекетирање фирми или кражба од државни фирми со местени тендери.

Јавноста е запрепастена на која баналност се сведе опозициската кампања, од една страна Данела ветува будалаштини кои никој не може да ги реализира затоа што се нереални и очајни, од друга страна Мицковски се жали што премиерот се вози во кола многу скапа и тоа било голема срамота и забеганост?! Во што да се вози премиер, во канта стара или во евтино мало количе, па со свои пари што сака нека си купи, каков е овој лажен морал и простачко плукање по сите што успеале во животот, ова не и личи на партијата која е десничарска и би требало да го подржува пазарното општество и капитализмот во кој секој живее според тоа колку ќе заработи со својот талент и моќ да се снајде на пазарот, да направи фабрики да освои странски пазари итн итн…

А кога сме кај колите, што мислите во што се вози Мицковски? Мислите дека се вози во некој ефтин крш? Нема шанси, и неговата кола е сугурно околу 40 000 евра, што релативно земено и не е голема разликата, а 40 а 100 и двете суми се астрономски за нас обичните смртници кои немаме свои фабрики или големи компании, па што тогаш Мицковски уопште замара и морализира?!