МИНИ ХРОНОЛОГИЈА НА СУДСТВОТО НА ГРУЈО И МИЈАЛКОВ! Панде Лазаров 5 години во затвор за провизија за 500.000 долари, Грујо со 25 милиони евра провизија од ЖУТИТЕ слободен ко птица!

0
1705

Еве како судството на Сафии и Филимени функционира во Македонија, еве пример како тоа македонското судство на Swarowsky пушинели врши селективност под директива со амин на братучедите Грујо и Мијалков. Панде Лазаров, поранешниот директор на ЕСМ доби 5 години затвор. Лазаров беше приведен на 22 мај 2008 година. Му се судеше за злоупотреба на службената положба и овластување и перење пари. Делата ги сторил во периодот од 1996 до 1998 година.

pande[1]

Во овој период Лазаров присвоил 190 илјади германски марки и 300 илјади американски долари. Добиените средства биле за провизија по склучените договори за бинис со фирми од Лајпциг и една кинеска корпорација за опрема за РЕК Осломеј и ХЕЦ Козјак.

Додека од друга страна Никола Груевски кој договорил 25 милиони евра провизија за два автопати од кинеска компанија за изградба на автопатите Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид.

[youtube height=”500″ width=”600″]https://www.youtube.com/watch?v=VF51VMZJ918[/youtube]

И примерот на купување плацеви на Водно кој што исто така е еден класичен пример на злоупотреба на својата позиција и функција. Ова е тоа пушинела судство на ДПМНЕ на Грујо и Мијалков каде за 50 денари пикаат во затвор во Идризово и Шутка а за провизија и криминал поголем од 25 милиони евра влакно не му фали а треба доколку Лазаров е осуден 5 години за 500.000 долари проневера Грујо да лежи преку 50 години во затвор за сите пари!

vodno 1

 

Ова е само мал приказ за тоа како на дело функционира тоа судство на пушинела судијки и обвинителки под директива на Грујо и Сашо Мијалков и само уште еден доказ што ќе ги снајде обичните смртници кој пред законот се огрешиле за минимални прекршувања а добиле драконски казни додека оваа банда мафијашка  фамилјарна останува на слобода.

Nikola-Gruevski