НЕВЕРОЈАТНО КРЕТЕНСКА МОРОНСКА ИДИОТСКА АНАЛИЗА НА ВАСКО ЕФТОВ: Груевски бил проамерикански настроен, на Заев му одговарало војна со Албанците?!?!

0
929

eftov

Погледнете што пишува овој кретен, најнов куртон на режимот, погледнете ги овие небулози:

vase analiza

Oва е неверојатен куп небулози и идиотштини! Но одиме по ред:

1. Тезата дека Грујо е про-американец е навистина смешна, јасни се кокетирањата на Груевски со Кина и Русија, но проблемот е што од таму нема силен повратен одговор, и Груевски ја живее онаа старата, Западот не отпиша, а Истокот не сака да не запише. Груевски се плаши да не му се случи судбината на Милошевиќ кој беше пуштен низ вода од Русите кого тие го трампаа за пари од ММФ, овој пат Груевски се плаши дека може да биде трампан за други проблеми на Русија со САД и ЕУ и затоа не притиска силно на таа карта. Точно е донекаде дека сепак Груевски во последен момент крена рачна на свртувањето на Македонија кон Русија, но тоа е и главниот проблем на Груевски, тој на западот нема што да му понуди, се што он правеше во Македонија овие 9 години е во дијаметрална спротивност со вредностите кои ги носи со себе САД и ЕУ! Груевски владее по теркот на Русија и Кина, а сега во 5 до 12 сака да се додворува на западот и се што има во ракавот сега е името, и тоа ќе го нуди како карта за спас. Втор негов џокер е заканата дека ако ДПМНЕ е во опозиција во Македонија ќе има меѓуетничка војна поради радикалните националистички ставови на оваа партија која ќе прави немири и ќе крева тензија со своите слогани СМРТ НА ШИПТАРИ, ЗА ШИПТАРИ ГАСНА КОМОРА итн итн…

2. СДСМ не се плаши од избори затоа што не го владее теренот, туку затоа што се соочува со режим кој на избори не може да се победи па макар дошле во СДСМ и Ангела Меркел и Барак Обама и Бил Клинтон. Институционалниот терор преку закани, поткуп, кршења на законите, упад во изборниот процес, технички преглед за коли и автобуси, пари во кеш за гласачите, закани кон бирократија, гласање на мртви, издавање на лични карти, дупло гласање итн итн се реални проблеми кои сега сите ги слушнавме и оваа власт не смее и не може да организира избори.

3. Тезата дека на СДСМ му одговара меѓуетничка војна е навистина голема небулоза. Ако на некого му одговара таква војна тоа е Груевски затоа што тогаш ќе се заборават војните и темата ќе стане кој е поголем Македонев и патриот, а тука Груевски е неприкосновен со своите воинствени и националистички драматики и приказни за мали деца. СДСМ очајно му треба мир, и меѓуетничкја кохезија која беше покажана и со митингот од 5-ти мај. СДСМ сака Албанците да се кренат ама против ДПМНЕ не против Македонија и Македонците. И тоа се случува и уште повеќе ќе се случува. Жртви од сето ова што ни се случува сме сите, сите сме покрадени, излажани, оштетени, сите сме во очај од ова што го прави ДПМНЕ со ДУИ!

4. Тезата дека Грујо се борел жестоко во Куманово за да го владее теренот е неверојатна небулоза, акцијата во Куманово е најнормална акција на полиција кога има терористички групи на нејзина територија, битно беше акцијата да биде брза и одлична и успешна за да не прерасне индицентот во оружено востание и потоа и меѓуетничка војна и Груевски тоа одлично го одработи за жал плативме голема цена. Не е само јасно дали е нарачка на ДПМНЕ или пак е резултат на немарност на тајните служби на Македонија, инаку самата акција беше спроведена решително и храбро, за жал плативме голема цена во човечки жртви, разрушувања на цивилни објекти и многу ранети.

5. Се поставува прашањето, ако Васко Ефтов е свесен за ефективното практицирање на власт на режимот, зошто не се бори против тој режим? Зошто плука по СДСМ? Платен ли е за тоа? Тера ли лични фрустрации? Се одмаздува ли како мало дете или како климактерична теткица? Ова однесување на Васко Ефтов во вакви клучни моменти за Македонија кога режимот е пред самиот пад е епохално епско гигантско крахирање на една новинарска кариера, ваква бламажа откако со години си се борел и ти биле забранувани емисии од режимот затоа што си го критикувал за да сега пред самиот пад на тој режим ти се посипеш со пепел на главата и да се наведнеш и да фатиш да му го пушиш на Хитлер и тоа додека овој се сели во бункерот а сојузничките сили и црвената армија веќе е во предградијата на Берлин, тоа е неверојатно тажно срамно бламирање што дури е и тажно да се посматра вака од дистанца…