НЕВАКЦИНИРАНИТЕ СЕ ИСПОЗАРАЗИЈА МАСОВНО – ДЕНЕСКА 1000 НОВО ЗАРАЗЕНИ: СКОПЈЕ – 325, ТЕТОВО – 184, ГОСТИВАР – 132, КУМАНОВО – 79

0
2790

Почитувани,

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 7.245 тестирањa, а регистрирани се 999 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 325, Тетово – 184, Гостивар – 132, Куманово – 79, Кичево – 50, Струмица – 42, Струга – 33, Охрид – 20, Битола, Кочани и Берово – по 15, Прилеп – 14, Кавадарци и Ресен – по 10, Штип и Радовиш – по 8, Велес – 7, Делчево и Валандово – по 6, Кратово и Македонски Брод – по 5, Дебар – 4, Крива Паланка и Демир Хисар – по 2, Гевгелија и Свети Николе – по 1.

Регистрирани сe 184 оздравени пациенти од: Скопје – 72, Гостивар – 24, Тетово – 20, Куманово – 19, Кичево – 13,Битола – 7, Струмица – 6, Дебар – 5, Кочани и Кавадарци – по 4, Прилеп и Валандово – по 3, Радовиш – 2, Велелс и Свети Николе – по 1.

Пријавени се 14 починати лица: по 5 починати лица од Скопје (59г,74г,77г,79г и 84г) и Тетово (61г,64г,75г,76г и 78г), 2 лица од Гостивар (57г и 58г) и по едно лице од Куманово (80г) и Кичево (57г). Еден од пријавените е починат во домашни услови а другите се починати во болнички услови.

Направени се 7.245 тестови преку: ИЈЗ-373, ЦЈЗ Скопје-59, ЦЈЗ Битола-109, ЦЈЗ Прилеп-45, ЦЈЗ Тетово–127, ЦЈЗ Куманово–107, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 7, ГОБ 8-ми Септември-1, Институт за микробиологија–17, Жан Митрев (Филип Втори)-180, Авицена-394, Биотек-487, Систина-109, лабораторија Лаор-574, Синлаб-76, Ремедика-26, Плодност–92, Генеа -4, Никоб лаб-770, ВФВ Медикал-55, Ели Медика-87, Ројал Медика – 83, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 3.461.

Досега во земјата се направени вкупно 1.073.017 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 163.452 бројката на оздравени пациенти е 151.144, на починати е 5.574, а бројот на активни случаи изнесува 6.734.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 71260, Активни 2246
Куманово 9389, Активни 422
Прилеп 8399, Активни 62
Тетово 8811, Активни 1330
Битола 6468, Активни 132
Велес 5542, Активни 61
Гостивар 6249, Активни 927
Кавадарци 5226, Активни 56
Охрид 5196, Активни 175
Штип 5027, Активни 59
Струмица 4435, Активни 285
Струга 3149, Активни 164
Кочани 2859, Активни 53
Кичево 3001, Активни 366
Гевгелија 2201, Активни 4
Неготино 2188, Активни 4
Свети Николе 1547, Активни 18
Ресен 1278, Активни 44
Крива Паланка 1234, Активни 7
Радовиш 1209, Активни 40
Берово 1080, Активни 42
Делчево 991, Активни 17
Дебар 1092, Активни 122
Виница 909, Активни 21
Пробиштип 793, Активни 4
Валандово 695, Активни 22
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 404, Активни 4
Демир Капија 399, Активни 3
Кратово 384, Активни 7
Македонски Брод 388, Активни 28
Пехчево 282, Активни 7
Македонска Каменица 250, Активни 1
Дојран 133, Активни 1

Со почит,

Одделение за односи со јавност
Министерство за здравство