НА КОНГРЕСОТ НА АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ ЗИЈАДИН СЕЛА ГО РАЗРЕШИ АРБЕН ТАРАВАРИ

0
261

Борбата меѓу двата непријателски табора во Алијанса за Албанците продолжи денеска, кога се одржа и вториот конгрес за неколку дена на „Алијанса за Албанците“. Имено, во Опера и Балет во Скопје, денеска се собраа делегати свикани од поранешниот партиски лидер Зијадин Села. На конгресот е донесена одлука за смена на сегашниот партиски претседател Арбен Таравари и избор на Села за нов партиски лидер.

Пред само два дена се одржа вонреден конгрес на Алијанса за Албанците свикан од Таравари, на којшто беше укината функцијата претседател на Собранието на партијата, која до тогаш ја извршуваше поранешниот партиски лидер Села. На конгресот во петокот Таравари беше реизбран за претседател на партијата.

Претходно денеска, Таравари го повика лидерот на владејачката ДУИ, Али Ахмети, да се кандидира за претседател на државата и така лидерот на опозицијата и лидерот на владејачкиот партнер од албанскиот политички блок да си ги одмерат силите.