МАСАКР ВО ЧЕШКА : НАЈМАЛКУ 15 ЗАГИНАТИ И 24 РАНЕТИ ВО ПУКАЊЕ НА УНИВЕРЗИТЕТОТ ВО ПРАГА

0
302

Пукањето на универзитетот во центарот на Прага, во кое загинаа 15 луѓе, не е поврзано со меѓународен тероризам, соопшти чешката влада. Седуммина од ранетите се во критична состојба.

-Нема индикации дека ова злосторство има каква било поврзаност со меѓународен тероризам, изјави министерот за внатрешни работи Вит Ракушан на прес-конференција за пукањето во зградата на Карловиот универзитет.

Началникот на полицијата Мартин Вондрашек изјави дека повеќе од 15 луѓе ги загубија животите, а најмалку 24 се ранети. Седуммина од нив се во критична состојба, соопштија од болницата.

Злосторството се случи денеска во Универзитетот што се наоѓа во центарот на Прага.

Полицијата го идентификувала убиецот како студент на Факултетот за уметности на Универзитетот, каде што ги застрелал своите жртви. Давид К. (24) кој стуриал Светска историја бил пронајден мртов во истата зграда. Давид К. дипломирал во мај на тој универзитет. Полицијата соопшти дека напаѓачот се самоубил.

Таткото на убиецот е пронајден мртов рано денеска, соопшти полицијата.Чешки медиуми објавија дека најверојатно тој го убил својот татко и потоа се упатил со огнено оружје во Универизтетот.

Осомничениот за пукањето, оваа недела на Телеграм напишал дека го мрази светот и сака зад себе да остави што е можно повеќе болка, јавија чешките медиуми.