НАЈГОЛЕМАТА ФУДБАЛСКА ПРЕВАРА ХОЗЕ МУРИЊО ПОРАДИ ЛОШИТЕ РЕЗУЛТАТИ ГО ШУТНАА ОД ТОТЕНХЕМ КАКО ОРОСПИЈА ЗА ДВЕ ЧЕРВЕНИ

0
413

Жозе Мурињо, повеќе не е тренер на Тотенхем. До крајот на сезоната, Тотенхем, ќе го предводи Рајан Мејсон.

Мурињо, на клупата на Тотенхем, во декември 2019 година го замени Маурицио Покетино.

Во својот мандат Мурињо не успеа да освои ниту еден трофеј.

Тотенхем, во сабота, против Манчестер сити, ќе се бори за трофејот во Лига купот.

Жозе Мурињо во кариерата бил тренер на Порто, Челси, Реал Мадрид, Интер и Манчестер јунајтед. Два пати бил европски првак, со Порто и Интер.

Според новинарот на Скај Спорт од Италија, Фабрицио Романо неговиот отказ од менаџерската позиција во Тотенхем се темели на лошите резултати со клубот а не поради неговиот став поврзан со формирањето на Супер Лигата.