Народен лек за прочистување на артериите

0
3823

Нездравата исхрана и начин на живот, можат сериозно да му наштетат на здравјето. Се трупаат вишок килограми, се качува нивото на холестерол и шеќер во крвта, се нарушува нормалната циркулација и со текот на времето се развива болест наречена атеросклероза што крие висок ризик од инфаркт и мозочен удар.

70e9235028d645173479c0b61f3b1845

Редовната физичка активност и умерената и здрава исхрана можат да помогнат за прочистување на крвните садови. Споделуваме со вас и еден народен лек, кој исто така има добра ефикасност при подобрување на состојбата на циркулаторниот систем.

Потребни состојки:

2 лажички рендан корен од ѓумбир
100 г суво грозје
4 лажички зелен чај
1 литар вода
2 лажици мед

Приготвување:
Наполнете вода во големо тенџере и откако ќе зоврие ставете го во неа сувото грозје. По 10 минути отстранете од топлина и додадете го ѓумбирот и зелениот чај. Покријте со капак и оставете преку ноќ. Наутро исцедете го отворот и додадете мед.

Пијте по 150-200 мл 30 минути пред јадење. За да ја подобрите здравствената состојба, земајте од овој пијалок барем месец и избегнувајте консумирање на мрсна и нездрава храна.

Убавина и Здравје