МУЗИЧАРОТ ЈАН ВОТКИНС КОЈ Е ОСУДЕН НА 35 ГОДИНИ ЗАТВОР ПОРАДИ ПЕДОФИЛИЈА ИЗБОДЕН ВО ЗАТВОР

0
422

Педофилот и обесчестен поранешен фронтмен на Lostprophets, Јан Воткинс, е во критична состојба во болница, откако тројца затвореници го држеле како заложник шест часа и го прободеле во вратот.

Тројца други затвореници во машкиот затвор Вејкфилд, наводно, го зеле 46-годишниот Воткинс како заложник пред да го претепаат и да го избодат, пишува „Дејли мејл“.

Изворите тврдат дека Воткинс не се дружел со многу затвореници. Бил нападнат во саботата додека затворениците чекале ден кога ќе има помалку персонал. Ситуацијата ескалирала толку многу што било потребно да се чека тим од специјално обучени полицајци да се справат со ситуацијата, пренесува „Сан“. Тие фрлиле шок-бомби во ќелијата за да го ослободат Воткинс од другите затвореници откако упаднале во крилото на затворот.

Странските медиуми објавија дека осудениот педофил врескал од страв за својот живот, а целото крило на затворот во Западен Јоркшир брзо било затворено. Нападот, кој започнал околу 9 часот наутро во саботата, траел шест часа, додека полицијата не го ослободи Воткинс.

„Воткинс очигледно е непопуларен. Тој беше фатен во сабота, која обично е потивка со помалку затворски персонал, па се чини дека нападот бил планиран. Тој беше во лоша состојба кога излезе, но најверојатно ќе преживее“, рекол еден од очевидците.

Друг извор изјави за Мирор дека Воткинс бил претепан пред да биде избоден и дека болничарите биле видени надвор од затворот како му даваат медицинска помош за да му го спасат животот.

Поранешниот рокер во 2013 година беше осуден на 35 години затвор за 13 злосторства врз деца, вклучително и обид за силување на 11-месечно бебе. Тој, исто така, призна заговор за силување на дете, три точки за сексуална злоупотреба на деца, седум точки за правење или поседување непристојни слики на деца и една точка за поседување екстремна порнографска фотографија со сексуален чин врз животно.

Тој го промени своето изјаснување на почетокот на судењето, но тврдеше дека не се сеќава дека го злоставувал детето бидејќи бил под дејство на метамфетамин.

Откако беше осуден на 35 години, на казната му беа додадени уште 10 месеци за поседување мобилен телефон.

Lostprophets влегоа на рок сцената во 2000 година со нивниот деби албум „The Fake Sound of Progress“. Наскоро следеше голем договор со етикетата и вториот албум на бендот, „Start Something“, постигна комерцијален успех во 2002 година и дома во ОК и во САД.