МОНСТРУОЗНО : МОНСТРУМ ТАТКО ЈА УБИЛ СВОЈАТА ДВЕ ГОДИШНА ЌЕРКА, ДЕВОЈЧЕТО ИМАЛО СКРШЕН ЧЕРЕП, КРВАРЕЊЕ ВО МОЗОКОТ И СКРШЕНИ РЕБРА

0
343

Основното јавно обвинителство Кичево донесе Наредба за спрoведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Убиство предвидено во член 123 став 2 точка 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик.

-Осомничениот 29-годишник, на 18 декември, при вршење семејно насилство, ја лишил од живот сопствената ќерка родена 2022 година. Тој и нанел повеќе удари со раце и нозе, предизвикувајќи и тешки телесни повреди – скршена коска на черепот, крварење во мозокот и скршеници на две ребра. Од здобиените повреди детето починало на 8 јануари, во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје, информираат од Обвинителството.

Јавниот обвинител до судијата на пртетходна постапка достави предлог за определување мерка притвор за осомниченото лице.