МИЦОТАКИС ЌЕ И ОДБРОЈУВА НА СИЛЈАНОВСКА, НЕМА ДА ПРИФАЌА НОВИ ,,ЛАПСУСИ” СО ,,МАКЕДОНИЈА”

0
209

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис  го изрази грчкото неодобрување на ставот и постапките на македонската претседателка Гордана Сиљановска Давкова, која се заколна во името на „Македонија“, а не на „Република Северна Македонија“, како што е предвидено со Договорот од Преспа, пишуваат утрово грчките медиуми.

„Категорично наведуваме дека нема да прифатиме слични лапсуси. И повторуваме дека секој напредок во билатералните односи, како и секој чекор на Скопје кон Европа зависи од искреното почитување на договорите. Од правилната употреба на уставното име на соседната држава. И, секако, од избегнување предизвици.

Провокативниот избор на новата претседателка на Северна Македонија да го прекрши официјалниот текст на заклетвата и да ја нарече својата земја со друго име е незаконска и недозволива иницијатива. Акт со кој се крши Договорот од Преспа и самиот Устав на нејзината држава. Сепак, поткопувајќи ја нејзината иднина, како што веќе изјавија претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и претседателот на Европскиот совет“, Шарл Мишел, нагласува Мицотакис во својот пост на Фејсбук.

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во објава на Х, го опиша фактот што новата претседателка на Северна Македонија не го употреби уставното име на земјата за време на церемонија на полагање заклетва како – многу разочарувачки.