МИЦКОВСКИ ЈА ШОКИРА ЈАВНОСТА, ВМРО ДПМНЕ СЕ ПРЕКРШИ ЗА ИМЕТО: Ако референдумот успее, ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа за уставни измени

0
2353

ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа за уставните измени, согласно договорот со Грција, доколку референдумот за тоа прашање биде обврзувачки и успешен. Ваков развој на настаните најави, меѓу редови, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во четвртокот вечерта, отстранувајќи ги сомневањата дека опозицијата нема да придонесе за постигнување на потребното двотретинско мнозинство за промена на Уставот.

Но, иако премиерот Зоран Заев ја остави отворена можноста референдумот да биде формално консултативен – а неговите резултати во секој случај да бидат обврзувачки, Мицкоски инсистира изјаснувањето да биде задолжително. Во таков случај, како што изјави, сите ќе мора да го почитуваат исходот од гласањето.

„Ставот на ВМРО-ДПМНЕ околу прашањето на референдумот е јасен и познат. Референдум што нема да биде задолжителен, ВМРО-ДПМНЕ нема да го признае. Доколку референдумот биде обврзувачки и биде успешен, сите ние ќе треба да го почитуваме тоа, не само нашата партија. Но тој прво треба да биде демократски, без манипулации, да се исполнат многу предуслови пред да биде одржан“, истакна Мицкоски во интервју за „Алсат М“.

Прво СДСМ, а потоа и самиот Заев застанаа вчера на иста линија со Мицкоски, по однос на неговото барање референдумот да биде задолжителен. Заев изјави дека референдумот за промената на името е исклучително важно прашање и дека за тој процес мора и власта и опозицијата да бидат усогласени.

„Се согласувам со опозицијата дека референдумот треба да биде задолжителен, а заедно треба да утврдиме дали ќе биде консултативен или обврзувачки. Зборувам за задолжителен референдум ако сите 50 отсто плус еден граѓанин излезат и го поддржат референдумот“, изјави Заев.

Од СДСМ, пак, реплицирајќи му на Мицкоски, посочија дека договорот не е капитулација, туку значаен историски успех за народ кој бил негиран и оспоруван.

„Македонскиот идентитет не беше ‘стекнато право’, како што сега тврди Мицкоски. Дури и неговиот претходник Никола Груевски во повеќе јавни настапи тврдеше дека Грција никогаш нема да прифати македонски јазик и македонска нација. Договорот токму тоа го обезбедува. Мицкоски,  граѓаните ќе го имаат последниот збор. Волјата на граѓаните на референдум е обврзувачка“, се наведува во партиското соопштение.

Според НСДП, која е коалициски партнер на СДСМ, граѓаните ќе имаат фер шанса на референдум да преземат дел од историската одговорност и да одлучат за тоа во каква држава ќе живеат идните генерации.

„Во пресрет на оваа одлука, граѓаните треба да ги потиснат емоциите, да дозволат да надвладее разумот, затоа што само на тој начин може да се изгради реален однос кон оваа прашање и да се согледа дека патриотизмот во 21 век, се состои во препознавањето на фактот дека егзистенцијата на нациите, односно на државите, не води преку патот на самоизолација од модерните политички текови“, велат од НСДП.

Линк до целата сторија на Независен.