МИЦКОВСКИ ОТВОРИ ВОЈНА СО НЕГОВИТЕ СОПАРТИЈЦИ ВО ВМРО-ДПМНЕ КОИ МИСЛАТ РАЗЛИЧНО ОД НЕГО, ГИ НАРЕЧЕ ЃУБРЕ ВО ДВОРОТ!

0
1791

„Ќе бидете победени, тоа ви го ветувам. Македонската пролет доаѓа!“, напиша на Фејсбук претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, откако денеска премиерот Зоран Заев и понуди на опозицијата заедно да прават Влада, на што од ВМРО-ДПМНЕ одговорија дека се подготвени да разговараат за експертска влада, но да ја предводи заеднички прифатлива натпартиска.

Заев рече дека сака да отвори дебата за заедничка власт и Влада со опозицијата, но како што рече да има човек со кога да разговара.

„Со господинот Мицкоски не се разговара“, рече Заев.

Потоа од СДСМ соопштија дека идејата за национално помирување не е упатена до Мицкоски, туку, како што наведуваат, до чесните членови на ВМРО-ДПМНЕ, кои ги врзува желбата за просперитет на државата и до сите оние кои ја препознаваат големината и визијата на новиот политички концепт за ресетирање на македонското општество.

Мицкоски, кој е заразен со ковид-19, и според пишувањето се наоѓа на лекување во Инфективната клиника, за тоа дека не бил добар соговорник и дека со него немало договор, пишува дека за тоа се согласува со Заев.

„Јас немам концесија и не должам никому ништо. Има начин да се спасите од мене, да не се разбудам утре или денот потоа и тогаш можеби ќе ви биде полесно да пронајдете соодветен соговорник. Но, тој филм нема да го гледате“, пишува Мицкоски.
Тој додава дека освен што се бори со болеста, има енергија, мотив и волја и за борба со власта.

„Не чека многу работа… Сметот мора да се измете, ама најпрвин од сопствениот двор! Ако власта мисли дека има најмали шанси за пакт со криминал и криминалци, тоа нема да се случи“, пишува Мицкоски.