МИРНО УТРО ПОСЛЕ РАФАЛНАТА СТРЕЛБА КАЈ ЗУБИН ПОТОК – КФОР ГО ПОТВРДИ ПУКАЊЕТО, НО НЕМА ПОВРЕДЕНИ

0
238

Србите од северот на Косово и Метохија се 17-ти ден на барикадите. Тие велат дека ќе се тргнт оттаму кога Приштина ќе ги ослободи Дејан Пантиќ, Миљан Аџиќ и Слаѓан Трајковиќ и кога специјалните полициски сили ќе бидат повлечени од север. Кфор потврди дека синоќа имало пукање во Зубин Поток, но дека нема повредени, а не е причинета материјална штета. Косовската полиција соопшти дека немало напади врз полицијата, ниту пак имало размена на оган меѓу полицијата и некоја група.

По средбата на претседателот Александар Вучиќ и премиерката Ана Брнабиќ со воениот врв, началникот на Генералштабот на вооружените сили на Србија, генерал Милан Мојсиловиќ итно замина за Рашка.Во знак на протест против апсењето на Србите и присуството на специјалните сили на косовската полиција на север, Србите од северот на Косово и Метохија веќе 17 дена се на барикадите.Синоќа во Зубин Поток имало престрелка во која, како што потврди Кфор, нема повредени, а не е причинета материјална штета. Во соопштението на мисијата на КФОР се наведува дека пукотници биле испукани во близина на една од нивните патроли.„Сега ги проверуваме фактите, а потоа ќе имаме повеќе вести за случајот“, посочи Кфор.

Со оваа изјава КФОР ги демантираше наводите на приштинските медиуми дека Срби нападнале единица на таа воена мисија, односно војници од Летонија.Косовската полиција соопшти дека немало напад врз полицијата во Зубин Поток, ниту пак имало размена на оган меѓу полицијата и некоја група.Претседателот на Српската листа претходно за Пинк изјави дека ситуацијата во Зубин Поток е апсолутно мирна, дека луѓето се на барикадите и дека се решени да останат.Во меѓувреме, претседателот Александар Вучиќ и премиерката Ана Брнабиќ се сретнаа со воениот врв, по што началникот на Генералштабот, генерал Милан Мојсиловиќ замина за Рашка.„Задачите што ги добивме српските вооружени сили и јас како началник на Генералштабот се прецизни и јасни и ќе бидат целосно спроведени“, посочи Мојсиловиќ, додавајќи дека ситуацијата е сложена и бара присуство на српските вооружени сили. по административната линија.