Меркел: Завршувањето на спорот за името е важна вест

0
771

Германската канцеларка Ангела Меркел е задоволна поради надминувањето на деценискиот спор за името Македонија.

„Ова е само мала, но многу важна вест, која има многу врска со војна и мир, како и со стабилност“, изјави германската канцеларка Ангела Меркел на собир на нејзината ЦДУ во Тринвилерсхаген.

Канцеларката го следи активно проблемот уште од самитот на НАТО во Букурешт пред повеќе од една деценија и прави обиди за наоѓање начин Македонија да стане членка на Алијансата и да ѝ се приклучи на ЕУ. Сега, со Преспанскиот договор, патот за земјата е отворен, оценува канцеларката и додава: „При толку многу меѓународни кризи се мисли дека ништо не се помрднува нанапред”.

СПД-политичарот Удо Булман бара Нобелова награда за Заев и Ципрас.