МЕНАЏЕРОТ НА МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД, СОЛСКЈАЕР СЕ ОТКАЖА ОД АРОН ВАН БИСАКА ЗА ПОЗИЦИЈА ДЕСЕН БЕК, НА ОЛД ТРАФОРД ЌЕ ДОВЕДЕ ДЕФАНЗИВЕЦ НА ПСЖ

0
1572

Манчестер Јунајтед ќе го победиАрсенал за потписот на Тома Муние, објавија британските медиуми. 27-годишниот белгиски репрезентативец може да го напушти Пари Сен Жермен летово по неуспешниот престој на „Парк де Франс“ во главниот град на Франција.

Првиот избор на Оле Гунар Солскјер за десен бек се смета Арон Ван Бисака, но од раководството на „црвените ѓаволи“ се откаѓале поради надуената цена на дефанзивецот. Се верува дека Кристал Палас ставие цена од 60 милиони фунти, што го разочарало Јунајтед.

Муние одигра 90 минути во само 18 шампионатни дуели во последната сезона. Муние беше дел од белгискиот тим на СП 2018, кој го осво третото место.

Во последната кампања, Муние дури и отпатува во Англија за да следи натпревар на Манчестер Јунајтед од Премиер лигата. Десниот бек се очекува да чини скоро 25 милиони фунти.