МВР РАСТУРИ, АПСИ СВЕ ПРЕД СЕБЕ: Разбиена мрежа за дистрибуција на дрога во Струга, приведени и полициски функционери, директори на затвори, инспектори…

0
1288

Во полициска акција во Струга разбиена е криминална мрежа за дистрибуција на дрога. Акцијата резултира со чистење на полициските структури од криминал и корупција.

Според информациите на АЛСАТ М во операцијата во с. Ливада и Струга се приведени неколку лица, а меѓу осомничените и директорот на затворот во Струга, Арменд Шаќири. Шаќири се сомничи за злоуопотреба на службената положба и поддржување на нелегалните активности.

Меѓу осомничените е и еден инспектор, како и претходно осудувано лице за трговија со дрога со иницијали Р.К.

Истрагата е во тек.