МВР ПОДНЕСЕ КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ ГЕНИЕ : КУМАНОВАЦ ПРОДАЛ ОВЦИ ШТО ТРЕБАЛО ДА ГИ ЧУВА И ЗАРАБОТИЛ МИЛИОН ДЕНАРИ

0
125

СВР Куманово поднесе кривична пријава против 62-годишниот Д.Ј. од Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „затајување“, извести МВР.

„Пријавениот, кој бил ангажиран како овчар од Г.А., во период од 16.06.2024 до 18.06.2024 година со товарно возило во с.Алгуња, натоварил 127 овци, кои ги продавал во Скопје и Тетово, стекнувајќи се со противправна имотна корист од околу 1.000.000 денари“, соопшти МВР.