МАРТИНЕС ЌЕ ПЛАТИ ЗА ПРИМИТИВИЗМОТ И СВОЕТО ДИВЕЕЊЕ, УНАИ ЕМЕРИ ГО ПРОДАВА

0
697

Голманот на Аргентина Емилијано Мартинес кој беше еден од најзаслужхните за освојувањето на светската титула во Катар се соочува со сериозни последици по примитивното славење односно дивеење уште на теренот во Доха а потоа и во Буенос Аирес.

Откако беше прогласен за нојдбар голман, тој со трофејот Лав Јашин гестикулираше на мизерен начин, а во соблекувалната организираше минута молчење за покојниот Ембапе.

На Аргентинците сето тоа им беше забавно но покрај лавината реакции и критики од целиот свет најконкретната закана за Мартинес доаѓа од неговиот клуб Астон Вила.

Тренерот Унаи Емери по се изгледа нема да му проти и ќе го продаде, а како негова замена би требало д стигне Мароканецот Бону кој е член на Севиља.