МАРИЧИЌ МУ ПОСАКА ДОБРЕДОЈДЕ НА ЏЕЈМС О’БРАЈАН

0
305

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ го пречека Џејмс О’Брајан, шефот на Одделот за координација на санкциите при Стејт департментот на Соединетите Американски Држави и именуван помошник-државен секретар за Европа и Евроазија.

Вицепремиерот Маричиќ му посака добредојде на О`Брајан и му се заблагодари за поддршката што Соединетите Американски Држави ја даваат на Северна Македонија.
Помошник државниот секретар О`Брајан е дел од делегацијата на стратешките партнери на државата кои ќе учествуваат на лидерскиот состанок посветен на Планот за раст на Европската Комисија за Западен Балкан чијшто домаќин е Владата на Република Северна Македонија, вечерва и утре во Скопје.
Поддршката на САД кон Северна Македонија доаѓа секогаш во вистинско време, за што сме исклучително благодарни рече Вицепремиерот.
Во пресрет на лидерската средба посветена на Планот за раст на Западен Балкан, нашата држава ја има таа чест да ги поврзува сите учесници, делегациите на земјите од регионот и со тоа да ја покажеме нашата сериозна посветеност кон евроатлантската интеграција, развивање и просперитет на државата и на регионот.