МАКРОН, ШОЛЦ И ДРАГИ ПРИСТИГНАА ВО ИСТОРИСКА ПОСЕТА НА КИЕВ

0
183

Францускиот претседател Емануел Макрон, германскиот канцелар Олаф Шолц и италијанскиот премиер Марио Драги пристигнаа во четвртокот наутро во Киев, во историска заедничка посета на украинската престолнина за прв пат од почетокот на руската инвазија.

Тројцата лидери отидоа со ноќен воз за Киев, каде беа пречекани со сирени за воздушен напад среде тековната руска инвазија. Тие преминаа во Украина од полската граница, објави „Ла Република“ рано во четвртокот, иако нивните прецизни планови за патување беа непознати, бидејќи Париз, Берлин и Рим не дадоа официјални детали за многу очекуваното патување.

„Ние сме тука, фокусирани и ќе се сретнеме со претседателот Зеленски сега за да посетиме воено место каде што се извршени масакри, а потоа да ги водиме разговорите што се закажани со претседателот Зеленски“, рече Макрон во коментарите на новинарите на железничката станица во Киев.

Посетата е „порака за европско единство кон Украинците и за поддршка, [порака] за сегашноста и иднината бидејќи знаеме дека неделите што доаѓаат ќе бидат многу тешки“, додаде францускиот претседател.

Француски дипломатски функционер им рече на новинарите дека штом ќе заврши војната во Русија, „ќе биде потребен дијалог“ меѓу Москва и Киев за да се најде начин како да се изгради одржлив мир со безбедносни гаранции за Украина и природата на односите меѓу Украина и НАТО.