МАКЕДОНСКАТА РАКОМЕТНА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА СО ЗЛАТЕН ГОЛ НА КИРЕ ЛАЗАРОВ ЈА ПОРАЗИ УКРАИНА

0
580

Македонија со победа ја започна групната фаза на Европското првенство, откако вечерва во Виена ја совлада Украина со 26-25 (13-10) и изби на врвот на табелата во Б групата.

Најефикасни во македонскиот национален тим беа Лазаров со осум гола и осум асистенции, а Манасков постигна шест гола. Блескаше меѓу стативите Митревски. Кај Украина се истакнаа Остроушко со пет и Жуков и Акименко со по четири погодоци. Утре е слободен ден во групата Б, а в недела ни следи дуелот со Чешка.