МАКЕДОНИЈА И ГРЦИЈА РАЗМЕНИЈА НАЦРТ ДОГОВОРИ ЗА РЕШЕНИЕ НА ИМЕТО, ЗАСЕГА СЕУШТЕ ИМА РАЗЛИКИ НО ДВЕТЕ СТРАНИ СЕ ДОБЛИЖУВААТ ДО РЕШЕНИЕ

0
316

Претставник на македонското Министерство за надворешни работи денеска во попладневните часови во Атина го доставил македонскиот нацрт-договор за решавање на спорот околу името, порача на денешната прес-конференција шефот на македонскатаа дипломатија Никола Димитров.

Нагласи дека на македонскиот нацрт-договор интензивно се работело изминатите денови и потврди дека македонската страна, исто така, го добила грчкиот нацрт-договор.

Истакна дека постојат разлики во македонската и грчката нацрт спогодба.

– Грчката нацрт-спогодба е предмет на анализа во овој период. Секогаш кога комуницираме преку медиуми работата се компликува. Чесно е да кажам дека има разлики и се надеваме дека ако мислиме заеднички на една цел ќе успееме тие разлики да ги надминеме, порача тој.

Со ова комуникацијата, што досега се одвиваше претежно низ усен дијалог, Димиров нагласи дека се влегува во фаза на размена на пишани документи.

-Целта  е да се најде едно одржливо достоинствено решение за надминување на разликата околу името, да се направи дистинкција меѓу нашата држава Македонија и регионот Македонија во Грција, рече Димитров.

Шефот на македонската дипломатија истакна дека со нетрпение и со задоволство ја очекува посетата на неговиот колега од Грција, Никос Коѕијас, кој во четврток ќе допатува во земјава.

За в петок, како што нагласи Димитров, Коѕијас ќе има и повеќе средби со македонскито државен врв, а на 30 март во Виена  двајцата министри ќе имаат средба со медијаторот на ОН Метју Нимиц.