ЛУДАК ТИНЕЈЏЕР ВО САД СЕ ДВИЖЕЛ ПО НЕОБЕЛЕЖАНА ПАТЕКА, ПОТОА ПАДНАЛ ВО КАЊОН ОД 120 МЕТРИ И ПРЕЖИВЕАЛ

0
95

Како што јавува Би-Би-Си, тој бил спасен во „безбедна и успешна операција“. Локалната противпожарна служба извести дека тинејџерот има 19 години и има „неверојатна среќа“ што е жив.

Младото момче било на планинарење. „Тој одеше по многу стрмниот раб на патеката што исто така е необележана“, рече Метју Веландер, шеф на противпожарната служба.

„Се лизна сè до реката“, им рече Веландер на новинарите од местото на настанот.

Младиот човек превентивно е пренесен во болница.

Властите повторно ги потсетија луѓето да не пешачат во областа, која се вели дека е опасна и за пешаците и за спасувачите. Секоја година на тој локалитет се евидентираат несреќи со жртви.