ЛИЦИТАЦИЈА ВО ЦРКВА : ПОП ГО ПРОДАДЕ СВЕТИОТ КРСТ ЗА ДА СЕ ПЛАТАТ СМЕТКИ ЗА СТРУЈА

0
582

Необичен настан се случил вчера на денот на празникот Богојавление – Водици. На социјалните мрежи се појави видео од поп од црквата во Ново Село, штипско како го нуди светиот крст на лицитација. Еден од верниците понудил високи 95.000 илјади, со што го купил крстот. -Тие пари остануваат за потребите на црквата.

Плаќаме струја и додатни трошоци, па некој да не помисли дека тие пари се за свештенството. Тие остануваат во црквата, изјавил меѓу другото попот пред присутните верници.