Лидерот на СДСМ Зоран Заев и пратениците во овој момент влегуваат во собранието на Република Македонија!!!

0
20714

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска во 10.30 часот ќе поднесе во Собранието на Република Македонија иницијатива за продолжување на конститутивната седница на Собранието, на која, според најавите, треба да биде избран претседател на законодавниот дом, соопштија од СДСМ.

Веднаш по поднесувањето на иницијативата, во прес-центарот на Собранието, изјава за медиумите ќе даде пратеникот и генерален секретар на СДСМ, Оливер Спасовски.

Како што вчера соопштија од ДУИ, лидерот на партијата, Али Ахмети, на вчерашната средба го информирал амбасадорот на Словенија во земјава, Милан Јазбец, за иницијативата за парламентарна координација за избор на претседател на Собранието.

– ДУИ има разговарано со главните парламентарни партии за иницирање парламентарна координација за да продолжи и да заврши конститутивната седница на Собранието. Новоизбраниот претседател на Собранието по завршувањето на таа седница треба да го информира претседателот на државата за новото парламентарно мнозинство и да побара доделување на мандатот за формирање влада – рекол Ахмети на средбата со Јазбец.