ЛЕЛЕ КАКО ЌЕ ГО ЈАДЕ МИЛЕНКО : ОЈО ЌЕ ГОНИ ВМРОЊИ КОИ ПО ФЕЈСБУК И ТВИТЕР ШИРЕА ОМРАЗА ЗА ПОЖАРИТЕ ВО ГРЦИЈА, КАЗНАТА Е ЗАТВОР ОД ЕДНА ДО ПЕТ ГОДИНИ

0
2419

Основното јавно обвинителство Скопје по допрен глас оформи предмет во врска со определени написи и коментари по социјалните мрежи, а со кои преку компјутерски систем во јавноста се шират расистички и ксенофобични материјали.

Како што соопшти Јавното обвинителство, објавените текстови во социјалните мрежи се насочени кон пожарот во близина на Атина, Република Грција во кој има и човечки жртви.

Јавното обвинителство ќе испитува дали преку пишувањето на коментарите и написите на социјалните мрежи е извршено кривично дело за кое се гони по службена должност.

– Следува преземање на дејствија со цел обезбедување докази во предметот. Воедно, ќе се утврдува идентитетот на лицата кои преку објавување на написи и коментари учествувале во ширењето на говорот на омраза, велат од Обвинителството.

Еден од оние кои ширеа говор на омраза е и новинарот Миленко Неделковски.