КУТРИ ВМРОВЦИ, НИКАДЕ НЕ ГИ САКААТ, ОД СЕКАДЕ ГИ ПАШКААТ, ЦРНИ МИЦКО ЈА ОДНЕСЕ СИЛЈАНОВСКА ДУРИ ВО БРИСЕЛ ДА ДОБИЕ ПОДДРШКА, А ТАМУ ДОБИ ЖЕСТОКИ ШАМАРИ – Ковачев за Гордана Силјановска : Тешко дека на ОВАА ќе и дадеме поддршка на која сеуште Грујо и е во главата!

0
707

Европратеникот, Андреј Ковачев, од партијата ГЕРБ на Бојко Борисов, изразува разочарување по средбата со претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, во рамките на Политичкото собрание на ЕПП во Брисел.

„За жал, г-ѓа Силјановска-Давкова ми кажа дека има многу забелешки за Договорот со Бугарија за добрососедство и има поинаков поглед на историјата.

Искрено жалам што негативниот став кон Бугарија, наследен од времето на комунистичката Југославија и зацврстен од Никола Груевски, сè уште доминира во главите на многу луѓе во Македонија.

Поддршката за Договорот со Бугарија, усвојувањето на нашата заедничка историја и запирањето на говорот на омраза против Бугарија, се основен минимум според кој треба секој да се раководи во Македонија, ако ја сака и ја чека нашата поддршка и пријателство.

Ова за мене, и за партијата ГЕРБ, (ставот на Силјановска), е нешто по што тешко ќе дадеме поддршка за овој кандидат!“-напиша Ковачев на својот фејсбук профил.